Sport

Cyklistika a in-line bruslení


Jihočeská krajina je skutečně doslova rájem pro cyklisty. Ať se vydáte jakýmkoliv směrem, všude je krásně. Region protkává hustá síť 5000km značených cyklotras a cyklistických stezek, na kterých opravdu nepotkáte auto a budete se cítit bezpečně. Vyrazit můžete do nenáročných terénů na Třeboňsku, třeba kolem rybníku Svět, nebo za selským barokem do Holašovic, vesnice zapsané na seznamu památek UNESCO, ale i za husitskou historií. Zdatnější cyklisty zlákají spíše šumavské hřebeny, kde si pak mohou odpočinout na stezce, která symbolicky vede podél někdejší železné opony. S kolem vás svezou i parní vlaky a motoráčky s nostalgickou atmosférou na jindřichohradecké úzkokolejce po nepoznaném a klidném území tak zvané České Kanady.

Auto můžete pro tentokrát nechat doma, tady se dá na kole projet celý kraj – za památkami, za koupáním i za malebnými krajinnými výhledy. Toulat se můžete kolem Lipna, kde na turisty myslí. Na bruslaře tu čekají skvělé povrchy i v první zóně Národního parku Šumava. Nenáročný profil zvládnou děti i třeba maminky s kočárky.


Otavská cyklistická cesta


Cyklisté na svých cyklotoulkách na jihu Čech nezabloudí. Páteřní cyklistické cesty vedou kolem jihočeských řek a nesou jména zdejších toků. Otavská cesta zavede cykloturisty ze Šumavy podél Otavy přes Strakonice až ke Zvíkovu. Perfektně značená trasa z šumavské Modravy k majestátnímu zvíkovskému hradu měří 135 kilometrů. Při putování projedete krajem kudy bloudil dobrý voják Švejk, když v Táboře propil peníze na jízdenku do vlaku do Budějovic. 


Na kole po břehu Lipna a Vltavy


Vltavská cyklistická cesta nabízí 110 kilometrů jízdy šumavskou přírodou od prameniště řeky až k Lipnu. Spolehlivým ukazatelem směru jsou tabule s logem, které kolaře povedou dál i po rušnějším levém břehu lipenského jezera až do Vyššího Brodu, kde lze kolo vyměnit za loď a poznávat tak Vltavu přímo na vodě. 


Cesta kolem Světa


Žádné kopce, ale jen nenáročný, rovinatý terén najdou cyklisté na Třeboňsku. Jízda po březích zdejších rybníků má svůj půvab na jaře, v létě i na podzim. Kde jinde lze cestovat kolem S(s)věta než právě tady, kolem stejnojmenného rybníka. Naučná cyklostezka okolo Třeboně měří téměř 40 kilometrů a z 22 tabulí se dozvíte o historii vzniku rybníků a rybníkářství. 


Českou Kanadou v sedle kola


Kdo se chce dozvědět víc, rozjede se od rybníků na Třeboňsku dál směrem na východ. Za sebou necháte místa, které měla ráda pěvkyně Ema Destinová, a vydáte se do České Kanady.  Asfaltové cesty jsou pro jízdu na kole mezi městy Nová Bystřice, Slavonice a Kunžak naprosto ideální. A až vás budou bolet nohy i s kolem vás sveze vláček po unikátní úzkokolejné železnici. 


Z Budějovic na Hlubokou


Už za humny krajského města si lze nazout brusle a vychutnat si jízdu po nádherném povrchu oblíbené desetikilometrové in-line stezky, která vede do Hluboké nad Vltavou. Terén stezky je sice nenáročný, vhodný i pro začátečníky i malé děti, ale trasu vedle bruslařů využívají i cyklisté. 


Po břehu jezera i za tmy


S bruslemi, ale i s kolem lze vyrazit na Jezerní cyklostezku, která vede přímo po břehu lipenského jezera z Frymburku do Lipna nad Vltavou. Měří přes 10km, je vhodná i pro začátečníky. Kdo ji nestihne projet přes den, na jízdu mu posvítí umělé osvětlení. 

  


Golf


Milovníkům golfu se nabízí návštěva mnoha krásných hřišť, jejichž kouzlo dokresluje často také blízkost historického prostředí. Níže naleznete ta nejkrásnější z nich.


Hluboká nad Vltavou


Hřiště se vyznačuje jedinečnou prostorovou kompozicí, s jednoduchým terénním reliéfem rozsáhlých luk s promyšleně rozmístěnými porosty, skupinami a solitérami dřevin a s výrazným zastoupením dlouhověkých dubů. Golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou se rozprostírá v nádherném přírodním prostředí v blízkosti zámku Hluboká, na ploše 68 ha a zahrnuje 18 + 9 jamek a velký driving range.


Český Krumlov


Českokrumlovské golfové hřiště nabízí originální jihočeskou kombinaci rovnějších i více zvlněných greenů, kratších, ale i dlouhých čtyřparů a několik tříparových jamek, z nichž dvě nejznámější – 8 a 18 Vám nedají na toto hřiště zapomenout. Hráči zde nemusí hrát první ranou 250 metrů – je to hřiště o rozhodující ráně do greenu a bylo postaveno tak, aby si zde zahráli i hráči s vyšším hendikepem par častěji než na dalších hřištích. Častější název Svachovka vznikl ze zkráceného názvu Svachovy Lhotky – typické jihočeské obce jež leží v těsné blízkosti nádherného města Českého Krumlova (5 km), jehož historické centrum je chráněnou památkou Unesco. Ve Svachově Dvoře je krásný místní pivovar s typickou českou kuchyní, dobrým ubytováním a pivními lázněmi.